Naše kuchařka

Sladké rohlíky

Sladké rohlíky

počet osob
4

čas přípravy
35 min. příprava
110 min kynutí celkem
15 min. pečení

obtížnost
střední

druh jídla
Pečivo

Potřebujeme

60 dkg hladké mouky
¼ l mléka
1 kostka droždí
3 žloutky
10 dkg cukru
1 dcl oleje
1 lžička soli
mák nebo sezamová semínka na posypání

Sezamové semínko nakoupíte zde

Postup přípravy

1Mléko zahřejte tak, aby bylo teplé - ne horké! (Ideální teplotu poznáte tak, že do mléka namočíte prst a mělo by být příjemně teplé. Pokud byste dali droždí do horkého mléka, zabili byste kvasinky a těsto by nevykynulo.) Do teplého mléka přidejte rozdrobené droždí. Poprašte moukou, přidejte špetku cukru a nechte kvásek zdvojnásobit svůj objem. 

2Do hotového kvásku přimíchejte žloutky.

3Smíchejte všechny suché ingredience, přidejte do nich kvásek a důkladně promíchejte. Poté do směsi přidejte olej a těsto míchejte nejméně 20 minut (mělo by být měkké a pružné).

4Z těsta vytvořte bochánek, dejte ho do mísy vysypané moukou a přikryjte utěrkou nebo potravinářskou fólií. Mísu s těstem dejte na teplé místo. Těsto nechte nakynout, mělo by zdvojnásobit svůj objem (potrvá to cca 1,5 hod.).

5Jakmile těsto nakyne, rozdělte si ho na cca 25 stejných dílů a vytvořte z těsta malé bochánky. Z každého bochánku vyválejte trojúhelník a postupně začněte rolovat sladké rohlíčky. Vždy začněte od širší strany a postupujte ke špičce. Spoj se snažte dát dolů.

6Hotové rohlíčky nechte ještě cca 20 minut nakynout. Po vykynutí je potřete vajíčkem a posypejte mákem nebo sezamovými semínky.

7Pečte ve vyhřáté troubě na 180°C cca 15 minut dorůžova.

Tip na servírování: Rohlíčky chutnají skvěle jak suché, tak s máslem, Nutellou nebo marmeládou.

 

tisk    Vytisknout recept  Sdílet

Všechny recepty s kořením: Sezamové semínko

Zpět na začátek kuchařky